Příprava kvasu

Kvas

Ovoce přeberte a vyřaďte nahnilé plody. Rozemleté nebo nakrájené ovoce plňte jen asi do 4/5 objemu obsahu nádoby tak, aby později nedocházelo k vytékání kvasící ovocné šťávy přes okraj. Nádobu pokud možno naplňte v jeden den a ihned uzavřete. Nádobu uložte na dobře větratelné místo, ne však na přímé slunce. Ideální teplota okolí je 16 - 20 °C. Kvas v nádobě částečně teplotu zvýší. Kvasem není dobré míchat, nebo ho přelévat. Ke kvašení nepoužívejte nádoby od olejů, postřiků. Při kontrole kvašení poznáte kvasný proces podle ostrého pichlavého zápachu (oxid uhličitý). Ten chrání kvas před infekcí. Kvas je hotov, kdy se "deka", která se během kvašení vytvořila v horní části, začne pomalu propadat. Pozor ale, plíseň, která se na ni tvoří se nesmí v žádném případě dostat do kvasu. Nebo můžeme využít rad našich dědečků a zjistit ukončení kvasného procesu následovně: Po otevření sudu s kvasem pomocí plamínku ze zapalovače ( sirky) . Zapalovač s již zažehnutým plaménkem pomalu vkládáme do sudu až ke kvasu a pokud plamen nezhasne, je kvasný proces ukončen. Pokud zhasne a to i jen kousek od kvasu, je nutno ještě počkat na úplné dokvašení.

Jablka a Hrušky

Nutno (pokud možno) dokonale rozdrtit aby došlo k hlubokému kvašení (sekáčkem na brambory typuS - pouze noži). Měla by vzniknout pěkná břečka.

Doba sklizně letních hrušek: záři

Doba sklizně zimních hrušek: polovina listopadu

Doba sklizně zralých jablek: po 1. 10.

Doba sklizně pozdních jablek: polovina listopadu

Doba kvašení je 2 - 3 měsíce

Švestky

Sklízejí se pokud možno co nejpozději, které prošly třeby i prvním mrazíkem a u stopek se začíná svrašťovat. Stačí je narušit sekáčkem nebo tloukem ze dřeva. Mechanicky lze narušit maximálně také 1/3 pecek (ne více). Pecky dodají destilátu hořkomandlovou chuť.

Doba sklizně: konec září až listopad

Délka kvašení (fermentace): 8 - 12 týdnů

Třešně

Pozor! Nejprve zbavit stopek! (obsahují třísloviny)

Pozor! Jsou velmi choulostivé a rychle hnijí a octovatí

Nejlépe se hodí třešně černé, ptáčnice. Nehodí se bělice, srdcovky.

Ovoce můžeme také narušit, avšak pecky (obzvlášť u ptáčnic) nedrťíme

Délka kvašení: 2 - 3 týdny

Meruňky a broskve

Nejlepší je (jako u všech druhů) ovoce přezrálé bez známek hniloby. Velmi zralé ovoce není nutné drtit. V žádném případě nedrtit pecky - potlačily by osobitou vůni ovoce.